23 lutego 2020

Nr 112 czy 999

Z dyskusji wynika, że jest potrzeba przygotowania takiego posta. A więc, przedstawiamy garść informacji odnośnie wzywania karetki. Źródło: konto na FB „To nie z mojej karetki” – wpis z 23 lutego 2020 – polecamy

DYSPOZYTORNIA MEDYCZNA A CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO to dwie zupełnie oddzielne instytucje.

1️⃣1️⃣2️⃣ – to numer telefonu do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To taka instytucja, w której telefony odbierają OPERATORZY NUMERU ALARMOWEGO (ONA).
Są to ludzie po odpowiednim szkoleniu i egzaminach, którzy regularnie recertyfikują swoją wiedzę. Ich zadaniem jest przygotowanie formatki (elektroniczny dokument) i po zwięzłym opisaniu problemu przekazanie do odpowiedniej instytucji: Dyspozytorni Medycznej, Państwowej Straży Pożarnej, Policji. Operator 112 musi wykazać się znajomością co najmniej jednego języka obcego – dzięki temu nie ma problemu z porozumiewaniem się pod numerem 112 z obcokrajowcami (ONA przełączają w razie potrzeby połączenie do innego stanowiska używającego danego języka).

9️⃣9️⃣9️⃣ – to numer pod którym w Polsce można się połączyć z Dyspozytornią Medyczną. Telefon ten odbierają DYSPOZYTORZY MEDYCZNI (DM) – ludzie z co najmniej 5 letnim doświadczeniem w pracy ratownika medycznego, pielęgniarki systemu lub lekarza systemu.

Jeśli dzwonisz z przypadkiem medycznym pod numer 112 to ONA przygotuje formatkę – wpisze Twoje dane, dane pacjenta, wstępnie zanotuje z jakim przypadkiem dzwonisz a potem przekieruje do właściwej dyspozytorni i połączy Cię z Dyspozytorem Medycznym.
To w tym momencie zaczyna się zbieranie wywiadu medycznego. Dyspozytor wypyta Cię o szczegóły dotyczące ilości osób potrzebujących pomocy, stanu pacjenta, jego chorób przewlekłych itd. Jeśli będzie taka możliwość to dyspozytor będzie prosił Cię o wykonywanie prostych czynności, które pozwolą zabezpieczyć stan pacjenta do czasu dotarcia karetki.

A teraz najważniejsze – TIPS and TRICKS:

– Nie denerwuj się, że dyspozytor zbiera wywiad medyczny „i traci czas”. System Wspomagania Dowodzenia jest zbudowany w ten sposób, że dyspozytor może przyjąć wezwanie i przekazać do realizacji (karetka już wyjeżdża pod wskazany adres) a w tym czasie uzupełniać wywiad. Pozwoli to załodze karetki, już w czasie jazdy, na lepsze przygotowanie do udzielenia pomocy na miejscu.

– w szczególnych przypadkach Dyspozytor Medyczny zostanie z tobą na linii aż do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

– Jeśli dzwonisz z przypadkiem medycznym to dzwoń pod numer 999. Dzwoniąc pod 112 musisz część informacji potwierdzić dwukrotnie – tak to jest zrobione aby uniknąć pomyłek w dysponowaniu 🤷‍♂️

– Zarówno w CPR jak i w DM istnieje coś takiego jak „zastępowalność” – czyli jeśli wszyscy operatorzy/dyspozytorzy w danym rejonie będą zajęci to odbierze pierwszy wolny w kraju i obsłuży – przyjmie wezwanie lub nie. Krzyczenie, że „gdzie ja się dodzwonilem” nie ma sensu. Jeśli dyspozytor pyta o województwo z którego dzwonimy to oznacza, że widzi w systemie, że to nie jego obszar dysponowania i chce być pewny adresu.

– To że operator 112 przekaże połączenie do Dyspozytorni Medycznej nie oznacza, że DM przyjmie to wezwanie i karetka pojedzie na miejsce – rolą DM jest ocenienie zasadności wysłania karetki na miejsce zdarzenia.

– Istnieje możliwość wezwania karetki poprzez SMS – stworzona ze szczególnym ukierunkowaniem na osoby niesłyszące. Informacje szczegółowe na stronach internetowych lokalnych stacji pogotowia.

– Dyspozytor Medyczny nie ma obowiązku podawania Ci swojego imienia i nazwiska. Na początku każdej rozmowy dyspozytorzy podają swój numer służbowy – pozwala on na pełną identyfikację dyspozytora.

– Dyspozytorzy medyczni korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych – wyzywanie i grożenie dyspozytorowi to nie jest dobry pomysł.

– Uwierz, że my wszyscy też płacimy podatki. To z przepisów prawa wynika, że jednak nie do wszystkiego „należy się” przyjazd karetki systemu ratownictwa. My naprawdę nie płacimy za to paliwo ani nie zrzucamy się na zakup leków – karetki muszą być wysyłane tylko do zasadnych wezwań bo jest ich za mało. I zawsze będzie za mało.

– Rozpoczynanie rozmowy od „dawaj kurwa tą karetkę” nie pomaga we wzajemnej współpracy na linii dyspozytor – wzywający

– Jeśli decydujesz się wezwać pogotowie to zostań na miejscu do czasu przyjazdu karetki – dużą ilość wezwań stanowią wyjazdy do sytuacji kiedy na trawniku leży ktoś pijany, następnie wstanie i sobie pójdzie a karetka jeździ i go szuka. Wzywającego nie ma na miejscu bo się spieszył a poza tym: „ja wam tylko zgłaszam, a co z tym zrobicie to wasza sprawa”.

Uniwersalny schemat rozmowy z dyspozytorem:
1. Zachowaj spokój i powiedz gdzie jesteś.
2. Przekaż co się stało.
3. Podaj liczbę osób, które potrzebują pomocy.
4. Udzielaj odpowiedzi na pytania dyspozytora.
5. Dyspozytor powie Ci, w jaki sposób zachować się w danej sytuacji.
6. Powiedz jak się nazywasz.
7. Wykonuj polecenia wydawane przez Dyspozytora.
8. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy.
9. Dyspozytor potwierdzi przyjazd karetki pogotowia.

.